خبرها
رونمایی از تصحیحی بسیار ارزشمند از نهج البلاغه
سه شنبه 22 مهر 1393 ساعت 06:54 ق.ظ
بیست و هفتم مهر ماه، از تصحیح نهج البلاغه توسط شیخ قیس بهجت العطار بر پایه مطابقت با چند نسخه قدیمی نهج البلاغه از قرن چهارم تا هشتم، رونمایی خواهد شد.
نسخه اساس این تصحیح، نسخه‌ای است که به ضبط علی بن سکّون، یکی از ادیبان و محققان شیعی قرن ششم هجری کتابت شده است که تا کنون ارائه نشده و محقق و حدیث پژوه و ادیب متخصص در متون کهن عربی، قیس عطار، آن را تصحیح و تحقیق کرده است.
رونمایی از این کتاب توسط کتابخانه تخصصی امیرالمؤمنین علی علیه السلام مشهد همزمان با سالروز مباهله برگزار خواهد شد.
کتابخانه امیرالمؤمنین در مشهد چاپ و نشر این کتاب را بر عهده دارد و این اثر در روز ۲۷ مهر مصادف با ۲۴ ذی الحجه، ساعت ۱۹ تا ۲۱ شب، در محل این کتابخانه در مشهد با حضور دانشمندان و متخصصان حوزه متون کهن و پژوهشگران کلام علوی رونمایی می‌شود.
چاپ دوم فضائل أمیرالمؤمنین به تحقیق محقق طباطبائی منتشر شد
چهارشنبه 15 مرداد 1393 ساعت 01:11 ب.ظ
کتاب فضائل أمیر المؤمنین علي بن أبي طالب علیه السلام، از میراث حدیثی احمد بن حنبل امام حنبلیان، به روایت فرزندش عبدالله بن احمد و شاگردش قطیعی، اثری ارجمند است که با همت و دقت مرحوم محقق طباطبائی تحقیق شد و بنیاد محقق طباطبائی آن را در سال ۱۳۹۱ هجری شمسی منتشر کرد.
استاد مصحح و پژوهشگر پر تلاش، آیة الله شیخ عزیزالله عطاردی درگذشت
شنبه 4 مرداد 1393 ساعت 11:02 ق.ظ
شب گذشته، در آخرین شبهای ماه مبارک رمضان، استاد مصحح و پژوهشگر پرتلاش آیة الله شیخ عزیزالله عطاردی خبوشانی درگذشت.
استاد عطاردی، در آذر ۱۳۰۷ هجری شمسی در روستای بگلر از توابع قوچان به دنیا آمده بود و در حوزه علمیه مشهد مقدس تحصیل کرده بود. در سفرهای علمی بسیاری، گنجینه ای از تجارب علمی در کتابخانه ها و بررسی سنگ نوشته ها و کتیبه های عمارت ها و سنگ های مقابر را در افغانستان و شبه قاره هند و آسیای مرکزی به یادگار گذاشت.
مراسم تشییع پیکر استاد عطاردی، امروز شنبه، ساعت ۱۷، از مرکز فرهنگی خراسان، واقع در تهران، تجریش، دربند، سه راه جعفرآباد، به طرف امام‌زاده صالح و روز یکشنبه ساعت ۹ صبح در مشهد مقدس، از مهدیه در خیابان تهران، به سمت حرم مطهر امام رضا علیه السلام برگزار می‌شود.
حرکتی نو در نشریات عراق
جمعه 30 خرداد 1393 ساعت 07:52 ب.ظ
اولین شماره از مجله «العقیدة» با سردبیری سید هاشم میلانی از سوی مرکز اسلامی مطالعات استراتژیک منتشر شد.
جلد چهاردهم فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه ملی ملک منتشر شد
دوشنبه 12 خرداد 1393 ساعت 03:32 ب.ظ
جلد چهاردهم فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه و موزه ملی ملک نوشته سید محمدحسین حکیم، منتشر شد.
کتابی نو و ارزشمند درباره حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام
دوشنبه 12 خرداد 1393 ساعت 07:06 ق.ظ
استاد محقق سید محمدرضا جلالی، اثری ارزشمند را با عنوان «العباس أبوالفضل ابن أمیرالمؤمنین علیهما السلام، سماته و سیرته» به جامعه علمی و پژوهشگران عرضه نموده است.
سایه سرو، یادنامه استاد احمد مهدوی دامغانی
شنبه 10 خرداد 1393 ساعت 06:59 ق.ظ
همزمان با برگزاری همایش بزرگداشت استاد احمد مهدوی دامغانی در تهران، کتاب «سایه سرو» به اهتمام میثم کرمی، از سوی انتشارات حکمت منتشر شد..
چهار شماره از سفینه، ویژه پژوهش‌های رضوی
جمعه 9 خرداد 1393 ساعت 06:44 ق.ظ
فصلنامه سفینه، چهار شماره آینده خود را، با همکاری کتابخانه تخصصی امام رضا علیه السلام در قم، به پژوهش‌های رضوی اختصاص داد.
شماره دهم امامت‌پژوهی منتشر شد
یکشنبه 4 خرداد 1393 ساعت 09:14 ق.ظ
بنیاد فرهنگی امامت در قم، دهمین شماره از مجله تخصصی خود را منتشر کرد. پرونده علمی این شماره در ۱۴۳ صفحه با عنوان «نظریه امامت میان شیعه در دوره‌های نخستین» شامل چهار مقاله و یک گفتگوی مفصل است.
کتاب شیعه (ویژه اجازات)، آماده انتشار
شنبه 3 خرداد 1393 ساعت 07:46 ق.ظ
مجله کتاب شیعه، شماره‌ای را به اجازات اختصاص داده است. مؤسسه کتابشناسی شیعه در حال نهایی سازی این شماره برای انتشار است. سردبیر این شماره، محقق ارجمند جناب آقای محسن صادقی است.
بزرگداشت استاد احمد مهدوی دامغانی برگزار می شود
دوشنبه 29 اردیبهشت 1393 ساعت 06:02 ب.ظ
بزرگداشت مقام علمی دکتر احمد مهدوی‌ دامغانی و رونمایی از کتاب «سایه‌ی سرو» با حضور اصحاب علم، فرهنگ و اندیشه در شهر کناب برگزار می شود.
بزرگداشت مرحوم شیخ عبدالله نورانی برگزار می شود
دوشنبه 29 اردیبهشت 1393 ساعت 05:25 ب.ظ
انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به منظور پاسداشت و تجلیل از مفاخر علمی فرهنگی ایران اسلامی، مراسم بزرگداشت زنده‌یاد مرحوم حاج شیخ عبدالله نورانی را در سومین سالگرد درگذشت وی برگزار می‌کند.
گزارش تصویری رونمایی از مجسمه استاد ایرج افشار در بنیاد دائرة المعارف بزرگ اسلامی
یکشنبه 28 اردیبهشت 1393 ساعت 05:40 ق.ظ
اسم رونمایی از تندیس استاد ایرج افشار روز یکشنبه ۲۸اردیبهشت ماه ۱۳۹۳، در محل دائرةالمعارف بزرگ اسلامی با حضور جمعی از پژوهشگران، اندیشمندان و فرهیختگان کشور برگزارشد.
مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی به منظور پاسداشت بیش از نیم قرن تلاش و کوشش صادقانه و خستگی ناپذیر در زمینۀ کتابشناسی، ایرانشناسی، تاریخ پژوهی و سند شناسی طی مراسمی از تندیس استاد ایرج افشار رونمایی کرد.
چاپ تازه ای از مجالس المؤمنین قاضی نورالله شوشتری
دوشنبه 22 اردیبهشت 1393 ساعت 06:59 ق.ظ
دوره شش جلدی کتاب گرانسنگ مجالس المؤمنین قاضی نورالله شوشتری از سوی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی در مشهد منتشر شد.
ویژه نامه علامه امینی در سفینه
یکشنبه 21 اردیبهشت 1393 ساعت 01:10 ق.ظ
سی و هشتمین شماره مجله سفینه، فصلنامه تخصصی مطالعات قرآن و حدیث، ویژه علامه امینی منتشر شد. در این شماره تعلیقات علامه آیة الله شیخ محمدرضا جعفری بر الغدیر، همچنین استدراکات محقق طباطبائی بر شهداء الفضیلة به چاپ رسیده است.