کنفرانس‌ها
صفحه اصلی   /   کنفرانس‌ها
کنفرانس‌ها
نشست علمی «متون حدیثی، منبعی تقریباً مغفول در تدوین لغت عرب» با سخنرانی قیس بهجت العطار در بنیاد محقق طباطبائی برگزار شد.
نشست علمی مجالس کاتبان با عنوان «حضرت ابوطالب و مسألۀ تاریخ‌نگاری سدۀ نخست هجری» با سخنرانی علی بهرامیان در بنیاد محقق طباطبائی برگزار شد.
نشست علمی «تاریخ داستانی و نقش آن در تبلیغات مذهبی ـ سیاسی ایران در آستانه تشکیل دولت صفوی» با سخنرانی دکتر رسول جعفریان در بنیاد محقق طباطبائی برگزار شد.
سومین نشست از سلسلۀ «مجالس کاتبان» با عنوان «خاستگاه جامعۀ شیعۀ جبل عامل» با سخنرانی دکتر احمد خامه‌یار عصر پتحشتبع چهاردهم تیر ۱۳۹۷، در محل بنیاد محقق طباطبائی برگزار شد.
نشست رونمایی از کتاب «مختارات من مخطوطات ترکیا» تألیف علامه محقق سید عبدالعزیز طباطبائی، عصر روز سه‌شنبه ۲۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷ ش. با حضور علما و بزرگان تحقیق و پژوهش حوزۀ نسخه‌شناسی در محل بنیاد محقق طباطبائی در قم برگزار شد.
دومین نشست علمی مجالس کاتبان با عنوان «نمادهای خلیفه و امام در نگاره‌های امام علی علیه السلام» با سخنرانی ارطغرل ارتکین ۲۱ اردی‌بهشت در بنیاد محقق طباطبائی برگزار شد.
اولین نشست علمی از «مجالس کاتبان»‌ با عنوان «نسخه‌شناسی مصاحف قرآن و ضرورت تحول آن» با سخنرانی دکتر مرتضی کریمی‌نیا ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ در بنیاد محقق طباطبائی برگزار شد.
پانزدهمین همایش کتاب سال حوزه‌های علمیه با معرفی آثار برگزیده و تجلیل از نویسندگان در دهم بهمن ماه ۱۳۹۲ برگزار شد. در این همایش از یک عمر تلاش خستگی‌ناپذیر مرحوم آیت‌الله حاج سید عبدالعزیز طباطبایی(ره) به عنوان "احیاگر تراث شیعه"، به صورت ویژه تجلیل شد.
سیزدهیمن مراسم بزرگداشت حامیان نسخ خطی روز سه‌شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۲ با حضور محققان و دانشمندان و شخصیت‌های فرهنگی و برخی از پیشکسوتان عرصه نسخ خطی در سالن‌ همایش‌های کتابخانه ملی برگزار شد. در این مراسم از مرحوم محقق طباطبائی و سید محمد دبیر سیاقی به دلیل مجاهدت در حوزه نسخ خطی تجلیل به عمل آمد. در این مراسم همچنین از برگزیدگان در حوزه‌های کتاب، پایان‌نامه، مقاله، مرمت و بازسازی نسخ خطی، نشریات و نیز اهداگران نسخ خطی و پیشکسوتان فهرست‌نویسی نسخ خطی تجلیل شد و کتابی با عنوان «ارج‌نامه سید عبدالعزیز طباطبائی» شامل مقالاتی دربارۀ محقق طباطبائی و مقالات علمی اهدائی منتشر شد.
کتاب المقاصد العلیة، تألیف علامه امینی رضوان الله تعالی علیه، کتاب ارزشمندی است که برای اولین بار، از سوی بنیاد محقق طباطبایی منتشر شد و بدین مناسبت برای ادای احترام و تجلیل از مقام امین شریعت و ولایت، علامه امینی (ره)، همایش رونمایی از این کتاب، با حضور اهل قلم، پژوهشگران حوزه و دانشگاه، برگزار گردید. این همایش، روز شنبه چهاردهم اردی‌بهشت ۱۳۹۲، در سالن همایش‌های مدرسه امام خمینی واقع در میدان باجک برگزار شد. در پایان این همایش کتاب المقاصد العلیة با حضور اندیشمندان و محققان رونمایی شد. کتابی نیز به این مناسبت شامل مقالاتی پیرامون علامه امینی و کتاب المقاصد العلیة با عنوان امین شریعت منتشر شد.
کنفرانس «الکافي لثقة الإسلام الکلیني» با سخنرانی سید علی طباطبائی یزدی، در محل کتابخانه محقق طباطبائی در قم برگزار شد. ابو جعفر محمد بن یعقوب بن اسحاق کلینی چهرۀ شاخص حدیث شیعه است که کتاب ارزشمند کافی را بر اساس اصول حدیثی تدوین کرد. با نگاهی به میراث حدیثی شیعه آشکارا می‌توان دریافت که کتاب کافی، معتبرترین و مهم‌ترین اثر حدیثی شیعیان است. بستر تاریخی تدوین این کتاب مورد بحث و نظر بسیاری از حدیث‌شناسان بوده است. سید علی طباطبائی در این کنفرانس به ارائه برخی از این نظرات و سنجش و عیار آنها و همچنین گزارشی از ساختار کتاب و معرفی برخی کتابها و مقالات دربارۀ کافی پرداخت.
کنفرانس «تاریخ نقابت سادات تا پیش از حملۀ مغول» با سخنرانی پروفسور کازوئو موری‌موتو از دانشگاه توکیو در ژاپن، در محل کتابخانه محقق طباطبائی در قم برگزار شد. استاد موری‌موتو از محققان رشتۀ تاریخ ممالک اسلامی است که مطالعه بر نسب‌شناسی آل ابی طالب را در طول سال‌های متمادی زمینۀ مطالعه و پژوهش خود قرار داده است و آثاری در این زمینه به زبان‌های ژاپنی و انگلیسی و فارسی و عربی منتشر کرده است. وی همچنین کتاب شیعه در اسلام علامه طباطبائی را نیز به زبان ژاپنی ترجمه و منتشر کرده است.
کنفرانس «سیره‌نگاری پیامبر اکرم (ص)، مسائل و چالش‌ها» با سخنرانی سید محسن موسوی اصفهانی در محل کتابخانه محقق طباطبائی در قم برگزار شد. در این کنفرانس، با تمرکز بر رویکرد مستشرقان، مسائل سیره‌نگاری پیامبر اکرم (ص) در مکاتب مختلف تاریخ‌نگاری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
تفسیر سورۀ مریم، به صورت جلسات هفتگی از آبان ۱۳۹۰ تا شهریور ۱۳۹۳ در بنیاد محقق طباطبائی برگزار شد. حجة الاسلام والمسلمین سید محمد طباطبائی یزدی طی این جلسات سوره مریم را بر اساس منابع شیعی با نگاهی تطبیقی و انتقادی به آنچه به عنوان قصص انبیاء در میراث مسیحی و یهودی گزارش شده است، تفسیر نمود.
کنفرانس «ابوریحان بیرونی و نقش او در آشنایی مسلمانان با هند» در آخرین روز اردی‌بهشت ماه سال ۱۳۸۸ در محل کتابخانۀ محقق طباطبائی برگزار شد. در این کنفرانس، دکتر لویس صلیبا، نویسنده و پژوهشگر تاریخ ادیان، با بررسی منابع هندشناسی مسلمانان به بیان نقش ویژه‌ای که ابوریحان بیرونی در آشنایی مسلمانان به آیین‌ها و تاریخ و فرهنگ هند داشته پرداخت. ابوریحان بیرونی در قرن پنجم هجری دانشمند پرآوازه‌ای بود که در رشته‌های مختلفی همچون اخترشناسی و گاه‌شماری، تاریخ، ریاضیات و معدن‌شناسی سرآمد بود. دکتر لویس صلیبا با تمرکز بر اثر پرارج بیرونی یعنی کتاب تحقیق ما للهند من مقولة مقبولة في العقل أو مرذولة اطلاعات وی را دربارۀ فرهنگ و عقائد و آداب هندیان مورد بررسی قرار داد. بیرونی این کتاب را در سفری که به همراه سلطان محمود غزنوی به هندوستان رفته بود بر اساس مشاهدات خود نگاشته است. این کتاب را ادوارد زاخائو به آلمانی و انگلیسی و دکتر منوچهر صدوقی سها به زبان فارسی ترجمه نموده‌اند.
هفتم مهرماه ۱۳۸۴ هـ.ش.، دومين نشست علمی انجمن پژوهشهای نسخ خطی، با عنوان «خدمات علمی و آثار محقق طباطبايی ـ تصحيح تحقيق و فهرستنگاری نسخ خطی» در کتابخانه محقق طباطبايی در قم برگزار شد.
اين مراسم با حضور جمعی از محققان، صاحبنظران و پژوهشگران نسخ خطی و مصححان متون کهن، با هدف تجليل از مقام علمی و بررسی جايگاه ارزشمند ميراث برجای مانده از مرحوم علامه محقق استاد سيد عبدالعزيز طباطبائی يزدی برگزار گرديد.